Header

Červenec v čase

Aneb výběr několika desek z historie, které stojí za poslech.

*

4/4/1995 Foo Fighters – eponymní album

Roku 1994 se začala psát nová kapitola. Nová kapitola v dějinách rocku. Ta se oficiálně podtrhla 4. červencem 1995, kdy americká kapela Foo Fighters vydala svoje první dlouhohrající album. I když v té byl Foo Fighters sólo projekt bubeníka Davida Grohla, jenž svoji kariéru nastartoval v ikonické kapele Nirvana, která svoji činnost ukončila po smrti Curta Kobaina právě v roce 1994.
Dle slov Grohla jeho původním záměrem nebylo založit kapelu, nýbrž na pár dní zabookovat studio, nahrát několik songů, vydat album, a to bez jakýchkoliv jmen, bez fotek, zkrátka jakoby autor neexistoval. Ale protože projekt nazval Foo Fighters, spousta lidí se domnívala, že se jedná o kapelu. Jak již bylo zmíněno, Grohl obstaral vše - bubny, basu, kytaru i vokály, kterými si původně nebyl jistý. Na albu figurovali pouze dva další lidé, a to zpěvák Greg Dulli (Afghan Whigs), který hostoval na písni X-Static, a pak producent Barrett Jones.
Grohl po nahrání vydal desku v malém množství na kazetě a rozdal je svým přátelům a zvědavcům. Nakonec se nahrávka dostala do společnosti Capitol Records. Slovo dalo slovo a vydavatelství vydalo desku ve velkém nákladu, který se dobře prodával, ba co víc. I hudební kritika byla spokojená. S vydáním desky se samozřejmě začaly nakupovat koncerty, a tak Grohl přijal basáka Nata Mendela, bubeníka Willliama Goldsmitha a sám se rozhodl pro vokály a kytaru. Do dnešního dne na svém postu vydržel Mendel a zároveň do skupiny naskočili Taylor Hawkins (bubny), Chris Shiflett (kytara), Pat Smear (kytara) a nejnověji letos Rami Jaffee (klávesy).
Foo Fighters prozatím vydali osm desek, jeden živák, dvě kompilačky a čtyři épéčka. Kapela na svých koncertech písně z dvanácti skladbové placky hraje minimálně, například na červnovém koncertě v Praze se našla na setlistu jedna věc, a to vůbec první singl This Is A Call.

Celou desku si můžete poslechnout zde

21/7/2017 Lana Del Rey – Lust for Life

V pořadí pátá deska Lust for Life americké zpěvačky Elizabeth Woolridge Grant, která je známá jako Lana Del Rey, vyšla 21. července 2017. V průběhu několika uplynulých měsíců z ní skladatelka vydala celkem tři singly - Love, Coachella – Wodstck in My Mind a Lust for Life, kde hostuje umělec The Weeknd. Na albu kromě něj hostují i další umělci – Stevie Nicks, A$AP Rocky, Playboi Carti a Sean Lennon. Nové album obsahuje celkem šestnáct tracků v celkové stopáži téměř sedmdesát dva minut.

Celou desku si můžete poslechnout zde

Návrat na hlavní stranu

Další články, které by mohly zaujmout..