Header

Instinct v kampusu

Začalo nám září. A září, jak je již pevným zvykem, je měsícem začátku nového školního roku. My vysokoškoláci máme ještě měsíc navíc, ale uteče tak rychle, že i my budeme odpočítávat hodiny do začátku semestru. Začátek semestru si pak každoročně zpříjemňujeme první celouniverzitní akcí Kampus žije, který se letos uskuteční 10. - 11. 10. v kampusu JU. Čekají Vás dny plné zábavy a koncertů, a jelikož rádio K2 je spolupořadatelem této fenomenální akce, přiveze Vám ty nejlepší kapely hudebního světa za poslední rok. A poslední kapela, kterou na Kampus žije přivezeme, se jmenuje Instinct! Bedlivý posluchač našeho rádia tuto kapelu dobře zná a v tomto rozhovoru si myslím, že jí pozná ještě více. A na úvod si můžeme dát jejich zatím poslední vydaný song, který se stal opravdu hitem. No není divu, jedná se o cover písničky skupiny Elán...

Ahoj kapelo Instinct! Naši posluchači o kapele Instinct v našem rádiu už několikrát slyšeli, ale stejně, mohli byste se nám podrobně představit?

Ondra: Určitě. Jsme česko-slovenská popová kapela, momentálně ve složení 2 Češi a 2 Slováci, hrající zatím pouze slovensky zpívanou tvorbu. Na scéně působíme od roku 2011, ale větší povědomí o nás začali fanoušci získávat v letech 2014 a 2015, kdy jsme vystoupili na Rock For People a dostali první singl do pravidelné rotace slovenských rádií. Máme za sebou i nějaké vítězství a finálové účasti v různých soutěžích kapel, díky kterým jsme se podívali na místa a seznámili se s lidmi, díky kterým jsme dnes tam, kde jsme.  Spolupracujeme s vydavatelstvím Warner Music, pod kterým už doslova za pár dní vydáváme naše debutové album.

Kde, nebo u koho, vznikla myšlenka na založení kapely?

Miro: Na začiatku bolo len to, že som sa začal učiť hrať na gitaru a po čase ma už nebavilo hrať sám, tak som dal inzerát, že hľadám bubeníka. Ozval sa Ondřej. Asi o mesiac na to sme si povedali, že nám to spolu celkom funguje a chcelo by to aj speváka. Na ďalší inzerát sme našli Lukáša. Tak vzniklo jadro kapely, ktoré to spolu ťahá od začiatku. Odvtedy sme vystriedali viacerých spoluhráčov, posledné dva roky to však s nami ťahá basgitarista Martin a veríme, že ten už vydrží.

Martin: To už jsou to dva roky… no letí to :)

Máte velmi zajímavý a jednoduchý název kapely. Proč právě Instinct?

Miro: Názov sme vymýšľali pomerne dlho, snažili sme sa vymyslieť niečo, čo by nás vystihovalo, ale vychádzali nám samé blbosti :D A potom raz jedného dňa sa ma spýtala moja manželka, vtedy ešte priateľka, že či sa nechceme volať Instinct. Nápad sa zapáčil hneď aj chlapcom a tak to už ostalo. Nechali sme ho po anglicky aby sme sa nemuseli hádať, či to bude po slovensky alebo po česky :D

Ondra: No já jsem původně prosazoval název, který by vyjadřoval něco jako „dva světy“ – Češi a Slováci. Zkoušeli jsme tuto frázi přeložit snad do všech možných světových jazyků, ale v každém to znělo tak blbě, že jsme od toho nakonec museli upustit :)

Členové Vaší kapely jsou zvláštní v tom, že žijí v Česku, přičemž poslední album, které v brzké době obsadí pulty obchodů, jste nahrávali na Slovensku. Není to pro kapelu náročné?

Miro: Bolo to celkom časovo náročné vzhľadom na to, že všetci chodíme do práce. Ale výborne sa nam spolupracuje s producentom Randym Gnepom, a keď narazíte na takého človeka, tak tej piesni radi ten týždeň času obetujete. Niektoré piesne sme však už robili v Prahe s producentom Ondřejom Žatkuliakom v štúdiu Rooftop, s ktorým sa spolupracuje tiež skvele. Obaja sú to veľkí profíci v tom čo robia.

Martin: Náročné to bylo opravdu hodně, hlavně skloubit osobní a pracovní život s cestováním do studia, které je tak daleko. Ale jak říkal Miro. Stojí to za to!

To je opravdu zajímavé. Instinct je slovenská kapela, takže hádám správně, že fanouškovská základna bude rozhodně větší na Slovensku, než v Česku, že je to tak?

Miro: Sčítanie fanúšikov sme zatiaľ nerobili. :) Ale podľa sociálnych sieti sa zdá, že na Slovensku máme naozaj viac fanúšikov. Čiastočne je to asi aj kvôli tomu, že slovenské rádiá nás hrávajú oveľa viac.

Martin: Ale česká strana pomalu dotahuje!

Na jaký druh posluchačů vlastně cílíte?

Martin: Tak původně jsme chtěli cílit především na mladší generaci. Hlavně kvůli moderním prvkům, které se snažíme používat. Ale poslední dobou zjišťujeme, že na věku skutečně nezáleží. Občas nás překvapí, kdo všechno je mezi našimi fanoušky, od nejmladších až po generaci našich rodičů. A z toho máme velkou radost.

Ondra: Je to tak, na našich koncertech se často setkají i 4 různé generace fanoušků. Ti nejmladší jsou rádi, že už umí alespoň chodit, těm nejstarším zase už musí někdo do schodů pomáhat. Je úžasné sledovat, jak naše hudba dokáže takto spojovat lidi, bez ohledu na věk

Víte i o fanoušcích v ostatních zemí?

Miro: Predpokladám, že vzhľadom na slovenčinu v našich piesňach to budú asi len Slováci a Češi žijúci v zahraničí. A áno, máme takých.

Martin: Nicméně při natáčení posledního klipu v Praze na Letné se nám podařilo získat pár fanoušků z Austrálie. Dokonce si pak i zahráli v poslední scéně

Hrajete pouze ve slovenštině, což se oceňuje, hrát ve svém mateřském jazyce, ale napadlo Vás někdy vydat nějakou písničku v angličtině?

Ondra: Pokud můžu mluvit za všechny, tak bych řekl, že momentálně v angličtině nic neplánujeme. Slovenský i český éter jsou v současnosti přesyceny zahraniční tvorbou a té domácí je věnováno stále jen malé procento vysílacího prostoru a my jsme rádi, že i přes tento trend se naše písničky hrají. Dalším důvodem je srozumitelnost – angličtinu se ve škole učíme všichni, ale schválně se přiznejte, kolik z vás bez problému rozumí písničkám v angličtině? :) Naše skladby jsou hodně založené na významu textů. Když ho odstraníte, resp. uděláte cizím jazykem nepochopitelný pro velkou část publika, automaticky ubíráte na významu i samotné hudbě.

Váš poslední singl se jmenuje Zlodej slnečníc /hrajeme v novinkách na rádiu K2, pozn. autora/ Tento singl určitě průlomovou písničkou nebyl. Jaký song pro Vás byl nejzásadnější?

Miro: Každý song nás niekam posunul. Ale najzásadnejšie boli asi dva. Prvý bol Valčík s ilúziou, ktorý nás dostal do finále súťaže Košický zlatý poklad, kde sme sa stretli s Ľubošom Zemanom z RTVS (Rozhlas a televize Slovenska poz. a.), ktorý v nás uvidel veľký potenciál a pomohol nám do slovenských rádií. Druhý bol určite Na život a na smrť, ktorý má zatiaľ najviac zhliadnutí aj na našom Youtube a bol to náš prvý song, ktorý hrali takmer všetky slovenské rádiá a dlhší čas patril medzi najhranejšie domáce piesne v slovenskom éteri. To sa zopakovalo neskôr aj so singlom Medzitým.

Martin: Každý z nás má tu „svoji“ oblíbenou píseň, která je pro něj z nějakého důvodu důležitá. Pro mě je to určitě Na život a na smrť, už jen proto, že to byla první píseň, na které jsem se v Instinctu mohl podílet

V dohledné době spatří světlo světa Vaše debutové CD. Prozradíte nám, jak se bude jmenovat, a co od něho můžeme očekávat? Už víte den vydání?

Miro: Názov nášho CD bude Na inzerát. Skúste hádať prečo :) Vyjde 8.9.2017.

Ondra: Očekávat od něj můžete bezpochyby okamžité vyprodání na všech frontách, taková to bude pecka! :D Ale ne, zůstaňme při zemi – je to náš debut a našim cílem je skrze něj všem posluchačům ukázat, jak si my myslíme, že by se (nejen) naše domácí main-streamová produkce měla v následujících měsících a letech vyvíjet. Už teď víme, že se naše hudba obecně líbí, takže ten směr, který jsme zvolili, asi není úplně špatný. Budeme rádi, když o tom tímto albumem přesvědčíme ještě větší publikum.

Na Slovensku jste již docela známé hudební uskupení, a teď budete ještě více, když jste vyhráli soutěž o účast na Slovenských hradech.sk, což je stejný festival, jako České hrady.cz. Chystáte také nějaké setkání s českými fanoušky?

Ondra: Určitě by se slušelo zmínit Váš Kampus žije 11. 10. 2017 na půdě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, díky kterému vznikl i tento rozhovor. Nicméně největším lákadlem pro naše české fanoušky by mělo být bezpochyby naše podzimní turné, v rámci kterého se představíme i v Praze. Konkrétní datumy a další informace zanedlouho zveřejníme, už teď si vás ale dovolím nalákat na to, že takovou show, jako uvidíte letošním turné, jste od nás ještě neviděli 

Kam byste naše posluchače tedy v dohledné době pozvali?

Ondra: Koukám, že jsem na toto odpověděl dřív, než jsem měl :D Takže jen pro doplnění: v rámci podzimního turné se představíme v Praze a 4 slovenských městech, všude uvidíte skvělou show, všude se s vámi rádi potkáme, vyfotíme a popovídáme, všude budete moct získat naše album i připravovaný merch i s podpisy a vše se včas dovíte – stačí sledovat naše stránky

Máte nějaký sen, nebo cíl, který byste si jako kapela chtěli splnit?

Miro: Určite! Len naše sny nás posúvajú ďalej! Ale niekedy je lepšie, keď ostanú tajné, aspoň kým sa nesplnia.  Jedným z mojich snov bolo aj vystupovať ako predkapela kapely Elán, čo sa nám minulý rok naozaj podarilo dosiahnúť. Vo „waitliste“ máme ale všetci kopec ďalších snov, takže makáme ďalej. :)

Martin: Bez snů by to nešlo. Já měl podobný sen jako Miro, a to zahrát si ve velké koncertní hale před tisíci lidmi. A jsem fakt rád, že se nám to minulý rok podařilo právě jako předkapele Elánů

Mohli byste nám závěrem říci nějakou perličku, která se Vám kdy v kapele stala?

Ondra: Nejaktuálnější téma je nyní asi náš nový singl a videoklip Zlodej Slnečníc. Tak když už jsme u té upřímnosti... ty slunečnice jsme opravdu ukradli. :D

Už se těšíte na Univerzitní Votvírák tak, jako my? ;

autor fotek: Jan Hadraba

https://www.youtube.com/channel/UCbul6SpQgFjpm3bCHPiOPJg

https://www.facebook.com/instinctband/

http://www.instinct.sk/

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..