Header

Trhy pod vlivem doby

Je to už dlouho, co se společenský život v Česku zastavil. Od poloviny března, kdy byl vyhlášen nouzový stav a zákaz vycházení, utekla spousta dní, avšak postupně se vše začíná vracet k normálu. Rozvolňování vládních opatření umožnilo znovuotevřít i venkovní trhy, a to včetně těch v Žižkárně.

Žižkárna je prostor bývalých vojenských kasáren nedaleko budějovického hlavního vlakového nádraží. Každou neděli dopoledne tento prostor ožívá v podobě malé tržnice. Nečekejte však stojany se „značkovým“ oblečením, stánky s elektronikou nebo přehršel stánků s občerstvením. Na vstup nás z ulice upozorní ukazatel s šipkou. Po průchodu přes závoru uvidíme svébytně vypadající prostor, který by jistě uvítal revitalizaci. Ta ho nejspíše v budoucnu čeká, ministerstvo spravedlnosti má s objektem totiž již léta svůj záměr.

Po levé straně uvidíme první stánky. Ještě před tím na nás vykoukne stoleček s dezinfekcí a instrukce k bezpečnému pobytu na trhu. Hned na kraji nás uvítá několik stánků, které spojuje ruční výroba. Vybírat se dá ze šperků, háčkovaných plyšáků, dřevěných výrobků nebo třeba uzenin. Dále potkáváme stánek s konopnými výrobky i paní prodávající domácí marmelády.  Teď už se nacházíme v prostoru mezi garážemi, na nichž vidíme portréty slavných osobností. Zde jsou ve dvoumetrových rozestupech další stánky. Nějaká kávička, koláčky, zelenina nebo třeba sazenice. Za rohem se nachází poslední část trhů, tady najdeme paní s kořením, čerstvé mošty nebo třeba donuty.

Rozsahem trhu jsme naprosto uchváceni. Po dvou měsících doma jsme konečně mezi lidmi. Nebýt všudypřítomných roušek nebo dezinfekce u vchodu, člověk by si změny možná ani nevšiml. Trh se koná vždy v neděli dopoledne od půl osmé do dvanácti. Ideální pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí vyspávat a chtějí si ozvláštnit neděli.

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..