Header

Městské osvěžení

Letos se nechávají parné letní dny opravdu dlouho přemlouvat. Místo toho se můžeme těšit přízni temných oblaků a spouuusty deště. Tak si říkám, jestli ono to nepřivolalo letošní téma 13. ročníku sochařské výstavy ve veřejném prostoru Umění ve městě. Námět AQUA muselo seslat organizátorům skutečně samo nebe. Budějičáci obdivuhodné plastiky rozmístěné napříč českobudějovickou metropolí určitě nemohou minout. Většina z nich vzhlíží již od 2. června k nebesům jako totem nebo oltář. Možná že u nich někteří tančí dešťové tance. Jestli ano, říkám prozatím: Dost! Vody máme konečně dostatek. Voda je element, který je v umění velmi oblíbený. Není tedy divu, že se stal vůbec prvním spojujícím a hlubším konceptem Umění ve městě.

Od tohoto roku se můžete těšit na zajímavé sjednocující téma u všech následujících ročníků této akce. Mělo by se jednat o témata, která budou určitým způsobem společensky přitažlivá a podnětná. Témata budou mít vliv na výběr autorů, volbu jednotlivých prací, ale třeba i na jejich umístění. Navíc je tu šance, že konečně nebude připadat akce řadě lidí neucelená a nepochopitelná. Společné téma už nabízí i těm nejméně znalým v umění určitý klíč k interpretaci uměleckých děl. Třeba se některé sochy zalíbí natolik, že zůstanou součástí budějovického veřejného prostoru natrvalo. Nebylo by to žádnou výjimkou. Věděli jste, že sousoší tzv. Humanoidi nacházející se na Lannově třídě zde bylo původně (v roce 2007) umístěno také pouze provizorně? Jejich autorem je právě hlavní iniciátor výstavy Umění ve městě, mladý českobudějovický sochař Michal Trpák. Jeho sochy můžete nalézt nejen v Čechách, ale i v zahraničí (např. v Portugalsku, Francii, Spojených arabských emirátech, Itálii, Anglii). Mimo jiné stál v roce 2015 také u zrodu pražského sochařského festivalu Sculpture line.

Umění ve městě bylo vůbec poprvé představeno v roce 2008 v Českých Budějovicích. Během let se Michalovi Trpákovi povedlo do Českých Budějovic postupně přivézt téměř kompletní českou sochařskou špičku, zavedené autory i talentované absolventy uměleckých škol. Později se podařilo výstavu rozšířit i za hranice jihočeské metropole a začalo se vystavovat v dalších městech regionu – Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Bechyni, Černé v Pošumaví, Týně nad Vltavou nebo Lipně.

Oproti předchozímu ročníku máte možnost sice zhlédnout o něco méně soch umístěných v menším množství měst, konkrétně 25 instalací od 23 umělců v 5 lokalitách (České Budějovice, Bechyně, Hluboká nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí), nicméně jak již bylo zmíněno, koncept výstavy je mnohem promyšlenější. Obdivovat vodou inspirovaná sochařská díla stvořená z nejrůznějších materiálů můžete až do září. Dám organizátorům malou radu: zkuste pozměnit dobu konání výstavy tak, aby ji mělo možnost zhlédnout více studentů během akademického roku. My jsme vůči umění velmi vnímaví!

Novinkou je nově otevřená galerie v Rabenštejnské věži. V plánu mají organizátoři Umění ve městě také oživit prostor před věží a proměnit jej v open air galerii a kulturní prostor pro koncerty, výtvarné performance a pouliční umění.

Benedikt Tolar (AJ VANA BÍ… | kov | Lannova třída)

Zdeněk Ruffer (Stopy na vodě | plast | Slepé rameno Malše)

Zdroje: https://www.umenivemeste.cz/

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..