Header

Dým a děla ve Ville Pellé

První výstřely ze dvou děl v galerii Villa Pellé zahájily začátkem července výstavu dnes již notoricky známých Oprásků sčeskí historje s názvem Naše slavní boje.

Výstava podává svědectví o slavných, ale nevítězných českých bitvách počínajících u Vogastisburku přes Vítkov a Bílou horu až do posledního, zatím nerozhodnutého, boje s Covidem. Anonymní tvůrce originálně sestavených komiksových vtipů Jaz se pustil do rekapitulace českých bojů pomocí neotřelých kreseb a vtipně komolenou češtinou, která podtrhuje rázovitost jeho humoru.  Během osmi let si vybudoval značné divácké zázemí a na svou stranu za tu dobu převrátil i řadu prvotních odpůrců, kteří nesouhlasili zejména s překrucováním dějin a českého jazyka. Bezskrupulentní bastardizace naší mateřštiny se stala trnem v oku nejednoho bohemisty. Jaz, odborný pracovník „ústafu“, osekává jednotlivé dějinné události na minimum, dodává jim fantaskní detaily (například přeprava vojsk na Bílou horu pomocí lanovky), ale základní historické údaje odpovídají skutečnosti.

Pás kreseb s výběrem neslavných bojů pěkně koresponduje s pikantními narážkami na současnou českou politickou situaci a naše „vrchní velení“ a je doplněn nejnovějšími obrazy, kterým vévodí plátno v korpulentním zlatém rámu. Každý návštěvník si také může vyzkoušet velení dělostřelectvu a sestřelit vojáka císařského nebo stavovského vojska, umístěného na miniatuře Bílé hory. Fakt, že císařského vojáka jde sestřelit hůře, kopíruje navíc historický výsledek slavné bitvy.  

Díky velké oblíbenosti výstavy duní obě děla v galerii každý den salvami a opakovanými pády císařských a stavovských vojáků na vrcholu hory.

 

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..