Header

Letní Letná

Letní Letná 18. – 25. 8. 2020    

Prahu opět zachvátila horečka Letní Letné svým žhavým programem! Festival se již 16 let zabývá novým cirkusem a udává jeho hlavní notu v České republice. Stojí v čele snah o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pořádá pravidelná setkání odborníků a umělců s veřejností. Diváci se mohou těšit na české i zahraniční cirkusové soubory, koncerty, představení pro děti nebo cirkusové tvořivé dílny. 

Okénko do historie

Nový cirkus se začal formovat v 70. letech ve Francii jako snaha o osamostatnění cirkusu jakožto svébytného žánru. V 80. letech pak francouzský ministr kultury Jack Lang inauguroval národní cirkusovou školu École nationale supérieure des arts du cirque. Tato událost byla základním krokem k uzákonění cirkusu jako uměleckého druhu. Do České republiky pronikaly vlivy nového cirkusu zejména tvorbou Ctibora Turby v 80. letech. Mezi přední představitele v České republice patří Cirk La Putyka, vůbec první umělecké seskupení u nás, a CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus. Letní Letná, zahájená poprvé v roce 2004, není jediným festivalem nového cirkusu u nás. Mezi dalšími jmenujme například Fun fatale, Cirkopolis nebo Cirk UFF.

Pražská Letná 2020

Během pražské Letní Letné se diváci mohou těšit na řadu českých i zahraničních souborů. Své síly zde spojí české Cirk La Putyka s Losers Cirk Company, svá představení uvedou Voalá station ze Španělska nebo francouzský L´âne & la carotte. Chybět nebude tradiční žonglérský den s open air žonglérskou show, výtvarné dílny nebo soubor Guixot s výstavou nové kolekce netradičních hraček. To vše završí koncerty kapel z různých koutů republiky a světa.

Okénko do muziky

Ze Švédska letos zavítá jedinečná kapela Faela!, která spojuje různé kulturní a hudební inspirace členů, kteří pocházejí z různých zemí. Najdeme tu jazz, folk, cikánskou hudbu i odkazy k latinskoamerickým vlivům. Explozivní mix v provedení perkusí, bubnů, kytary, elektrické basy, vokálů, kláves a trombónu staví Faelu! do nepřehlédnutelné pozice na světové hudební scéně.

Kombinaci různorodých hudebních žánrů najdeme také u Tygroo, české kapely, která kombinuje tradiční prvky z klezmer nebo balkánské hudby s žánry moderními (funk, hip hop). Tygroo vás provede hudebními tradicemi až do současnosti, užít si můžete také názvy písní s dotekem černého humoru, jako Smrt krásných gumových medvídků nebo Lobotomie.

Černým humorem zavání také Pohřební kapela. Zajímavá sestava nástrojů (kytara, basa, bicí, mandolína, trumpeta, pozoun a perkuse) doprovází tradiční české lidovky v rytmu balkánu nebo klezmer. Sama kapela se řadí mezi „urban folclore“ neboli „lidový corssover“, který doslova „zdvihá nebožtíky z rakve“.

Další kapela, která vás rozhodně nenechá sedět je Trio romano, která se po experimentech vrátila k hudbě založené na kytarách a výrazném zpěvu, který je doprovázen klarinetem. Nejsou však stylově vyhraněni, najde se špetka španělského flamenca, maďarského čardáše nebo inspirace slovenským folklórem. Neskutečná energie a lehkost s jakou předvedou i ty nejnáročnější kousky vám vezme dech a očaruje vás na dlouhé hodiny!

Dalším mezinárodním bonbónkem je Mamapapa banda. Jejich „nomadinfluenze“ proplouvá mezi ugrofinskou a balkánskou hudební tradicí s prvky slovanských měšťanských „šlágrů“ a punku. Kombinaci vokálů, klarinetu, baskytary, flétny, akordeonu a houslí dává jedinečný charakter ozvučný kořen, který vede představení až k improvizované inscenaci. Chladnými vás bezpochyby nenechá ani Mijaktič orkestar. Hudba s balkánským nádechem a srdce rvoucími rytmy poblouzní i náhodné kolemjdoucí! V podobném duchu se ponese i Trombelnik, založený na klezmerových písních s nádechem balkánu a někdy jazzu.

Doprovodný hudební program završí kapela Circus Brothers, která vznikla oddělením od původní kapely Circus Problem. Přinese další disco-balkan party protančené do rána v rytmu balkánské dechovky, diskotékového beatu, popu i house.

 

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..