Header

Hvězdy za (kozo)rohem

Když se podíváme, co mají společného slova kozoroh a ambice, napadne nás asi jen stejný slovní druh. Pravdou ale je, že výše uvedená slova k sobě patří jako dvojice Pat a Mat. Lidé narození od 22. 12. do 20. 1. jsou v následování svých cílů velmi vytrvalí. V životě to většinou dotáhnou opravdu daleko. Přesvědčte se sami.

Králem bez hudebního vzdělání

V roce 1941 nikdo netušil, že ze stydlivého, tichého, zkrátka typicky introvertního kozoroha vyroste král rock ´n´ rollu. Od dětství zpíval Elvis Presley na ranních modlitbách, hrál na kytaru, neustále poslouchal bluesové i country nahrávky a v hudebních obchodech trávil většinu svého času. Také naslouchal legendárnímu bluesovému zpěvákovi a kytaristovi B.B. Kingovi. Ve svých 21 letech přezpíval píseň „That´s All Right, Mama“, která se stala úspěšnou po celém jihu USA. Své první fanoušky získal vystupováním v různých podnicích s kapelou „The Blue Moon Boys“. V roce 1956 nahrál vlastní píseň, následovalo sólové debutové album a obsazování prvních příček popové hitparády USA. Objevoval se i ve filmech – tím úplně prvním byl muzikálový western „Love Me Tender“, k němuž vznikla známá stejnojmenná píseň. Dva roky měla jeho tvorba pauzu, jelikož musel odejít na vojnu. Tam ale potkal svou budoucí (první) manželku Priscillu. Po návratu pokračoval v úspěšné hudební i filmové kariéře až do roku 1977, kdy umírá na srdeční infarkt.

Zdroj: www.time.com

Odlišná ve všech směrech

Janis Joplin neměla úplně šťastné dětství. Odlišovala se vzhledem, a tak se jí respektu ze strany spolužáků příliš nedostávalo. Brzy začala s konzumací drog i alkoholu. Po nedokončeném studiu sociologie a umění se rozhodla následovat svůj vzor bluesovou zpěvačku Bessie Smith. Od roku 1962 zpívala po klubech v San Franciscu. Velkého úspěchu však dosáhla až v roce 1967 se skupinou „Big Brother & The Holding Company“ na festivalu v Monterrey, kde získala obdiv diváků, kteří v té době nebyli zvyklí, že by blues zpíval někdo jiný něž člověk tmavé pleti. Po úspěšné desce kapelu opustila a stala se součástí jiného uskupení, s nímž vydala jednu z nejznámějších skladeb „Piece Of My Heart“. Klidná a vyrovnaná povaha ženy v zemském znamení rozhodně nepatřila ke zpěvaččinu expresivnímu vystupování. Janis Joplin byla symbolem nejen období hippies, ale (nevědomě) i feminismu, protože na rockové scéně panovali především muži. V roce 1970 vydala zpěvačka s nakřáplým hlasem slavný hit „Cry Baby“ a pracovala na albu „Pearl“. Tentýž rok se ve věku 27 let předávkovala drogami. Nedokončené album vyšlo po její smrti.

Zdroj: www.dw.com

Ušel dlouhou cestu

Životní vzestup kozorohů je pomalý, ale jejich dosažené úspěchy jsou věčné. Předchozí věta by se dala přirovnat k hudební kariéře Johna Legenda. Od 4 let hrál na piano, od 7 let zpíval v kostelním pěveckém sboru, na univerzitě byl součástí jazz-popové a capella skupiny a zpěvačku Lauryn Hill doprovázel v jedné skladbě na piano. Po studiu začal na svých vystoupeních např. v New Yorku prodávat album „Live at Jimmy's Uptown“, jež zároveň posílal do nahrávacích společností. V roce 2001 se seznámil s Kanye Westem, který ho najímal na zpívání refrénů nebo jako vokál. Nahrávací smlouvu uzavřel roku 2004 se začínající společností K. Westa GOOD Music a vydal své debutové album „Get Lifted“, za něž získal dvě ceny Grammy. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2013 se singlem „All of Me“ na čtvrtém albu s certifikací zlatá deska. Mimo devíti cen Grammy je také držitelem Zlatého glóbu a Oscara za píseň „Glory“ k filmu Selma.

Zdroj: www.pressfrom.info

Filmová součástka

Britská zpěvačka Ellie Goulding psala své první folkové písně v 15 letech, kromě toho ovládala hru na kytaru a klarinet. V roce 2009 začala spolupracovat s nahrávací společností. Vznikly tak první písně, které jí o rok později vynesly cenu BBC Sound of 2010 i BRIT Awards. Vzápětí slavila úspěch i s debutovým albem „Lights“. Před vydáním druhého alba Halcyon, obsahující hit „Burn“, zpívala na svatební hostině prince Wiliama a Kate Middleton nebo pro Baracka a Michelle Obamovi. Svou tvorbu doplnila o písně objevující se v mnoha známých filmech jako např. Twilight sága Rozbřesk, Hunger games: Vražedná pomsta nebo Divergence. Celému světu se vryl do paměti singl „Love Me Like You Do“ pro film Padesát odstínů šedi. Ovládl několik hudebních žebříčků a Ellie za něj byla nominována na cenu Grammy. Než něco žena ve znamení kozoroha udělá, důkladně si to promyslí. To může vysvětlovat, proč zpěvačka nad možností zazpívat titulní píseň dlouho váhala. V roce 2016 si dala zpěvačka roční pauzu, jejíž příčinnou byly psychické problémy. Po návratu do světa hudby vydala čtvrté album „Brightes Blue“. V současné době plánuje koncertní turné na duben 2021.  

Zdroj: www.farmweek.com

Z kapely do kapely

Pocházel z umělecké rodiny, věnoval se hře na klavír, kytaru a bubny, ale než se ke zpěvu dostal, prošel řadou několika zaměstnání. Michal Tučný krátce pracoval jako prodavač, skladník i pošťák. Když se vydal hudebním směrem, působil v kapelách různých žánrů. V country zakotvil roku 1967, kdy se skupinou „Rangers“ vyhrál country & western kategorii na soutěžním festivalu „Porty“. O rok později se na stejném festivalu objevil se svou druhou kapelou „Rivals“. V roce 1969 však přešel do skupiny „Greenhorns“, kde zpíval jen anglicky. Textaři Janu Vyčítalovi se podařilo Michala přemluvit, především kvůli tehdejšímu režimu, ke zpívání v češtině a napsal pro něj řadu textů převzatých z amerických písní, které si i dnes zpíváme u táboráků. Kozorohům nevadí začít pracovat na stejném úkol znovu, dokud nedosáhnou toho nejlepšího výsledku. To do jisté míry odráží zpěvákův odchod z kapely do nové (již čtvrté). S „Fešáky“ vydal populární hity, z nichž nejznámější nese název „Prodavač“. Další úspěšná éra přišla se skupinou „Tučňáci“ v roce 1980. Tvorba zahrnovala skladby jako „Báječná ženská“ nebo „Snídaně v trávě“. Michal Tučný považovaný za legendu české country music zemřel ve 48 letech na rakovinu jater.

Zdroj: www.ireport.cz

Česká Janis Joplin

Také Věra Špinarová měla vztah k hudbě už od malička. Hrála na housle a později na kytaru. Nabídku na svou první nahrávku dostala v 16 letech, pokračovala pravidelným vystupováním s kapelou „Flamingo“. Mezi hvězdy tehdejší české popmusic ji vystřelil hit „Music Box“ se skupinou „Majestic“, kde se potkala se svým prvním manželem. Z manželství vzešel syn Adam, který ji později se svou kapelou doprovázel a byl také zpěvaččiným manažerem. V roce 1976 vyšla její nejslavnější píseň „Jednoho dne se vrátíš“ na hudbu z westernu „Tenkrát na Západě“. Věra Špinarová nerada mluvila o svém soukromí. Kozorožčí opatrnost a nedůvěra se projevovala především proto, že ze strany bulváru obdržela několik ran. Zpěvaččin sytý hlas získal několik ocenění v podobě zlatých i platinových desek. Dokonce byla pozvána na koncert Joea Cockera, který na svých vystoupeních nikdy neměl žádné hosty ani předskokany. Temperamentní vystupování Věry Špinarové skončilo v roce 2017, kdy ve věku 65 let zemřela. Fanoušci ji přezdívají českou Janis Joplin nebo Tinou Turner a stále patří mezi nejvýznamnější představitelky naší pop-rockové scény.

Zdroj: www.magazin.aktualne.cz

Lidem ve znamení kozoroha nechybí ve svém okruhu přátel veselost a vtip. Navíc se říká, že čím jsou starší, tím jsou zajímavější. Co myslíte, potvrzuje to kariéra Davida Bowieho, Patti Smith, Dolly Parton, Jareda Leta, Rickyho Martina, Anny K., Rytmuse, Kamila Střihavky, Jany Kratochvílové nebo Jany Kirschner?

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..