Header

Období neobvyklosti

Ze všech dvanácti znamení zvěrokruhu je právě znamení vodnáře to, které z celé řady vyčnívá. U lidí narozených v období od 21. ledna do 20. února objevíme poměrně velkou dávku originálního myšlení. Kde by se dalo uplatnit? Co takhle v umělecké branži?

Tři jména, jeden talent

William Bruce Bailey neměl jednoduché dětství. Biologický otec ho ve velmi nízkém věku sexuálně zneužil a vztah s otčímem, jehož příjmení nesl, nebyl o nic lepší. Přísná výchova letničního kazatele Baileyho představovala zákaz poslechu hudby, povinnou účast na  bohoslužbě třikrát až osmkrát týdně, psychické i fyzické týrání a televize nebo ženy byly ztělesněním satana, což ho poznamenalo na celý život. V 17 letech si neoficiálně změnil příjmení na své rodné Rose. Používal zkráceninu W. Rose, protože nechtěl mít stejné křestní jméno jako jeho pravý otec, ale po založení své první skupiny se s jejím názvem tak ztotožnil, že následovalo zákonné osvojení. Axl Rose měl v mládí časté potíže s policií. Začátkem 80. let dal na radu právníka a odešel do Los Angeles, kde s dalšími členy založil kapelu Guns N´ Roses. K úspěchu debutového alba z roku 1987 pomohly až skladby „Welcome to the Jungle“, „Paradise City“ a „Sweet Child O´ Mine“. Skupina se proslavila nejen svými úspěšnými singly, ale i životem plným drog. Vodnářská vlastnost bezpodmínečně se odlišovat se u Axla projevila ve správnou chvíli. Po úspěchu prvního alba se totiž rozhodl s užíváním drog skončit. I když se složení Guns N´ Roses v průběhu let změnilo, místo v mnoha srdcích má kapela v čele s Axlem pořád.

Zdroj: www.bbc.com

Vždy je co zlepšit

V 7 letech začala Alicia Keys hrou klasiky na klavír, ve 14 letech napsala svou první píseň „Butterflyz“ a v 16 letech se i přes přijetí na univerzitu rozhodla pro hudební kariéru. Nahrála několik skladeb, které se objevily v soundtraccích u filmů „Muži v černém“,  „Shaft“ nebo „Dr. Dolittle 2“. Vydání prvního alba přišlo roku 2001 společně s obsazením prvního místa žebříčku Billboard Hot 100 písní „Fallin“ na šest týdnů. Následující rok obdržela za stejnou skladbu 1 z 5 cen Grammy. Pozitivní hodnocení kritiků si vysloužilo i druhé album „The Diary of Alicia Keys“. Za zmínku stojí také ocenění „MTV Music Awards“ za nejlepší R&B video k písni „If Ain´t Got You“ a účinkování ve filmu „Smokin´ Aces“. Alicia Keys se aktivně věnuje dobročinnosti, jež by se dala spojit s vlastností žen vzdušného znamení - snahou zlepšovat celý svět. Zpěvačka působí např. jako mluvčí neziskové organizace „Keep Child Alive“ (poskytující léky africkým rodinám zasažených nemocí AIDS) a organizace „Frum tha Ground Up“ (podporující mladé Američany v jejich snech).

Zdroj: www.rollingstone.com

Obletěl svět znovu, ale jinak

Jako teenager přišel Harry Styles na konkurz pěvecké televizní soutěže „The X Factor“, kde ho porotci spojili s dalšími čtyřmi účastníky, a vytvořili tak boy band One Direction, z něhož omdlévaly fanynky po celém světě. I když v soutěži obsadili 3. místo nic nebránilo tomu, aby všichni členové pokračovali v oslňování dívek. One direction nahráli během šesti let celkem 5 alb, vydali se na 4 turné a získali několik významných ocenění. Od roku 2016 má kapela pauzu. Každý ze členů se vydal na sólovou dráhu. Debutový singl „Sign of Times“, s nímž Harry Styles sklidil úspěch, vyšel v roce 2017, poté přišlo celé album i turné. Celkově bylo znát, že se britský zpěvák odlišil od stylu One Direction. Možná to souvisí s charakterem muže vodnáře, který má dostatek odvahy zkoušet dělat věci jinak a lépe. V tvorbě se prý nechal Harry inspirovat slavnými The Beatles, The Rolling Stones nebo Pink Floyd. Druhé album (2019) získalo ještě více pozitivních reakcí. Hity „Lights Up“, „Watermelon Sugar“, „Adore You“ a „Falling“ jsou oblíbenými po celém světě. Další turné, už jednou odkládané, je naplánováno na tento rok. Možnost slyšet zpívat Harryho Stylese naživo v jedinečných outfitech má i Česká republika.

Zdroj: www.billboard.com

Ceny na denním pořádku

Rihannu objevil hudební producent na střední škole v pěveckém triu, v němž prý jako jediná měla talent. Rodačka z Barbadosu se přesunula do USA, nahrála „Pon de Replay“ a rázem se o ni začaly prát nahrávací společnosti. Pokud byste nevěděli co s volným večerem, můžete si přečíst seznam ocenění, která RiRi (zatím) získala. Za zmínku určitě stojí 7 cen Grammy nebo number-one hity „SOS“, „Unfaithfull“ a „Umbrella“. Mimochodem videoklip k singlu „Umbrella“, stejně tak jako „Shut Up and Drive“ se natáčel v Praze. Ženy vodnářky jsou známé tím, že se na svého partnera dívají jako na sobě rovného, což očekávají i od něj. Zpěvaččin, teď už bývalý, přítel Chris Brown se choval úplně naopak. V roce 2009 Rihannu napadl. Ta poté skončila v nemocnici s rozsáhlými zraněními v obličeji. Rychle se z celé události oklepala, vydala další 4 alba, vyjela na 5 turné a sebrala několik cen – klasika. Ocenění získala i za práci pro svou nadaci „The Believe Foundation“, dále jako největší módní ikona roku 2014 nebo jako autorka nejlepších bot roku 2016.

Zdroj: www.nme.com

(ne)kouše, (ne)saje, (ne)rdousí

Zájem o jazz měl Ivan Mládek od střední školy. Snažil se formovat první Banjo Bandy, aby se realizoval jako sólový bendžista. V roce 1966 založil „Old Time Trio“, které účinkovalo na jam sessionech v pražských klubech Viola nebo Vltava. Půl roku také vystupoval (sólově) s bendžem a balalajkou v ruských kabaretech ve Francii. První větší úspěch slavil po návratu do Československa v roce 1970 na countryovém festivalu s Banjo Bandem Ivana Mládka, jehož název vytvořili sami organizátoři. Poté nahrál první skladbu „Upírová píseň“, následovala tvorba oblíbených recesistických písníček, s nimiž objel roku 1975 česká pódia. Mimo zpěv se Ivan Mládek proslavil také jako humorista. Není se čemu divit, vodnáři jsou brilantní řečníci. Pro své pořady si psal průvodní slovo, scénky a monology. Zpěvák má na kontě více něž 600 písniček. Troufám si tvrdit, že spousta z nich k Česku přirostla a jen tak se neodtrhne, např.: „Jožin z bažin“, „Prachovské skály“, „Praha-Prčice“, „Jez“.

Zdroj: www.idnes.cz

Ohnisko nápadů

Bára Basiková odstartovala svou pěveckou kariéru v 80. letech se skupinou Precedens a deskou „Doba ledová“. Stala se také součástí skupiny Stromboli. Třeba album „Shutdown“ (1989) bylo nahrané v angličtině. První sólové album pod názvem „Bára Basiková“ s hitem „Souměrná“ vydala v roce 1991. Vodnáři jsou plní neuvěřitelných nápadů, což můžeme spojit nejen s rokem 1996, kdy si zpěvačka pro fanoušky přichystala překvapení. Jednalo se o temné a čistě rockové album „Lhát se musí“. Po dvou letech zabodovala skladba „Veni Domine“ v latině zapojená do projektu Gregoriana. Rodačka z Prahy účinkovala ve známých muzikálech jako „Jesus Christ Superstar“, „Kleopatra“, „Johanka z Arku“ a dalších. Díky svému talentu se třikrát umístila na předních příčkách ankety Český slavík. Jednou na druhém místě, dvakrát na místě třetím. Báru Basikovou si můžete poslechnout i přečíst. Napsala dvě knihy „Rozhovory s útěkem“ a „Rozhovor“.

Zdroj: www.nasregion.cz

Vynalézavost vodnářů má v hudebním světě rozhodně své místo. Jsem si jistá, že u Petra Muka, Lenky Filipové, Wabiho Daňka, Ondřeje Gregora Brzobohatého, Ondřeje Hejmy, Phila Collinse, Boba Marleyho, Eda Sheerana, Shakiry, The Weeknda nebo Justina Timberlakea najdete něco nového a převratného.

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..