Header

Když dochází baterky

Dokážete si představit situaci, kdy má váš telefon 5 %, nebo dokonce méně a nikde poblíž není zásuvka? Stresuje vás už jenom ta myšlenka, a proto preventivně u sebe nosíte powerbanku nebo alespoň kabel? Pokud zní vaše odpověď ano, je nejvyšší čas si uvědomit, že víc než o baterku v telefonu byste se měli zajímat o vaši vlastní životní „baterku“.

Každý svou životní baterku dobíjí odlišně. Někdo potřebuje dostatek spánku, jiný zdravý pohyb nebo stravu. Někdy ale můžeme zaznamenat situaci, kdy jsou všechny fyziologické potřeby uspokojeny, a přesto něčím strádáme. Ze všeho nejdůležitější je tento nedostatek pojmenovat.

Co když mi chybí přátelé, sociální kontakty? V dnešní době máme obrovskou výhodu online světa. A nejenom toho. Ještě před dvěma staletími bylo nemyslitelné, že si mezi sebou budeme moct třeba jen telefonovat. Neexistovalo moc možností, jak s druhými udržovat kontakt na větší dálku. Tuto úlohu plnily pouze dopisy, a ještě předtím pravděpodobně nějací poslíčci. Dneska se můžeme skrze moderní technologie nejen slyšet, ale také vidět, a to prakticky odkudkoliv, kde je signál. Fyzickému kontaktu se nic nevyrovná, ale určitě to může zvednout náladu a dodat trochu životního elánu, když si po delší době zavoláte s kamarádem či kamarádkou. Někdy i ozvat se rodičům zvedne náladu.

Co když mi chybí noční život? Jasně – párty, kluby, plesy a jiné zábavy byly nepochybně součástí našich životů (počítá se i oslava narozenin). Ale s nočním zákazem vycházení je realizace jakékoli delší akce vyloučená. Doporučení v této oblasti zní – zkuste jít dřív spát a poté dřív vstát. Uvidíte svět z jiné perspektivy. Tma večer a ráno se vám může zdát dost podobná, ale ticho v ulicích po ránu má své zvláštní kouzlo. Nutno dodat, že je to úplně něco jiného, když jste v půl šesté ráno již odpočatí než těsně před padnutím do postele.

Co když mi chybí motivace? Pokud už na nějaké cestě jsme, je dobré vrátit se v myšlenkách na začátek a připomenout si, proč jsme se na onu cestu vydali. Důvody jsou různé a může jich být i více, ale je třeba na ně myslet. Důvody totiž měníme v cíle, za kterými jdeme po té cestě. Když se na ní ztratíme a nevíme, kam a jak dál, je potřeba se zastavit, nadechnout se a připomenout si ten stanovený cíl. Občas se může stát, že se původní cíl ztratí v průběhu cesty. Pak je potřeba zhodnotit, zda má smysl pokračovat, nebo by bylo lepší investovat svou energii do něčeho nového.

Co když mi dochází baterky? O uspokojení fyziologických potřeb už řeč byla, jak ale doplnit psychické baterky? Může to být poslech hudby, horká vana nebo třeba pobyt na čerstvém vzduchu. O další tipy se s vámi podělíme v novém pořadu Antidepka, který bude vycházet dočasně formou IGTV příspěvků na instagramovém profilu Rádia K2 – @radiok2ju každou středu v šest večer! První díl již 17. 3. 2021.

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..