Header

Dva v jednom

Bystrost neodmyslitelně patří k lidem narozeným v období od 22. května do 21. června. Zajímají se o vše, co se kolem šustne, a tak není divu, že nemají strach vyzkoušet nejrůznější novinky. U blíženců ale také nemůžeme zapomenout na typický střet dvou osobností. Podaří se nám odhalit, jaká z nich dostala větší prostor v hudebním světě?

Princ na talentovaném koni

Rogers Nelson dostal křestní jméno podle jazzového zpěváka Prince Rogerse. Později ale začal užívat pseudonym Prince, se kterým dostal ne jednu ženu „do kolen“. I přes nesnadné dětství tvořila hudba jeho nedílnou součást a ve dvaceti letech přišla zpěvákova první deska „For You“. Zlomová však byla deska „Prince“ vydaná o rok později společně s hitem „I Wanna Be Your Lover“. Není žádným tajemstvím, že hlavním motivem Princových skladeb byl sex, což možná souvisí s charakteristikou blíženců mužského pohlaví, kteří rádi flirtují a rodák z Minneapolis tak činil prostřednictvím své tvorby. Úspěchu dosáhl také v oblasti filmu. Jako filmový producent snímku „Purple Rain“ získal v roce 1982 Oscara za hudbu. O dva roky později si za stejnojmennou baladu na konto připsal i cenu Grammy a obsadil vrchol amerického žebříčku. V následujících letech byla zpěvákova kariéra, mimo hitu „Kiss“, spíše v ústraní a věnoval se skládání hudby pro jiné umělce. Zajímavostí také je, že na sedm let odložil pseudonym „Prince“ a nahradil ho „Love Symbolem“. V rock´n´rollové síni slávy ho ale najdeme jako Prince. 

Zdroj: www.vogue.fr

Další korunka na hlavě

Původně začínala Kylie Minogue jako herečka, nicméně mnohem více toužila po pěvecké dráze, a tak zaslala demonahrávku s názvem „Locomotion“ do nahrávací společnosti. Potvrzením tohoto správného kroku bylo podepsání smlouvy, vydání singlu, působení na prvních příčkách australské hitparády a otevření dveří Spojeného království. Za debutovým albem „Kylie“ následovalo oslnění prakticky celého světa, s čímž pokračovala i s dalšími alby a skladbami. „Rhytm of Love“, „Spinning Around“ nebo „Can´t Get You Out Of My Mind“ je jen opravdu malinkatý zlomek toho, co má Kylie Minogue na svědomí. Ženy ve znamení blíženců mají smysl pro umění a zpěvačka není žádnou výjimkou. Za pravidelnou obměnu své hudby i módy si vysloužila několik označení jako např. matka obměňování či popová a módní ikona. Tím nejčastějším ale je princezna popu. Princ Charles udělil Australance Řád britského impéria a od francouzské vlády obdržela Řád umění a literatury. Kylie Minogue se věnuje také dobročinnosti. Nejvýraznější oblast představuje rakovina prsu, kterou si zpěvačka sama prošla.

Zdroj: www.telegraph.co.uk

Vyspělý hlas, mladý vzhled

U blíženců bývá poměrně obvyklé, že vystřídají více povolání, než najdou to pravé. To ovšem neplatí pro mladého zpěváka a textaře George Ezru, který už na škole věděl, že hudba je jeho cestou. První EP „Did You Hear the Rain?“ vydal ve dvaceti letech. Do většiny uší zavítal především se skladbou „Budapest“, která vévodila několika světovým žebříčkům, např. na Novém Zélandu, v Rakousku a samozřejmě také u nás. Ve své rodné Anglii se s touto písní dostal mezi deset nejlepších. Zmiňovaný hit nechyběl ani na debutovém albu „Wanted on Voyage“ vypuštěném v roce 2014. Zpěvákův hluboký hlas zaznamenal další úspěch ve skladbě „Listen to the  Man“ nebo také „Paradise“ a „Shotgun“, jež jsou součástí druhého alba. V roce 2019 získal cenu BRIT Award za nejlepší mužský výkon. Kromě pěveckého nadání se George Ezra, tentokrát bohužel, potýká s obsedantně kompulzivní poruchou.

Zdroj: www.theguardian.com

Široký záběr

Když byla Elizabeth Woolridge Grant malá, zpívala v kostelním sboru. V pubertě měla problémy s alkoholem, které překonala. Po maturitě byla přijata na univerzitu, kam ale její kroky nevedly. Rok strávila u své tety a strýce, který ji naučil hrát na kytaru. Živila se jako servírka, později začala vystupovat po nočních klubech se svými písněmi, také studovala filozofii, jako dobrovolnice pomáhala v programech pro mladé bezdomovce, drogově i alkoholově závislé a přestavovala domy v indiánské rezervaci na západu USA. Blíženeckou všestrannost v sobě zkrátka tato žena nezapře. V roce 2008 přišlo na svět první album a s ním i Lana Del Rey. Debutový singl „Video Games“ získal např. ocenění Q award. Po něm následoval jeden hit za druhým, třeba „Born to Die“, „Summertime Sadness“ nebo „Young and Beautiful“, jež zazněl ve filmu „Velký Gatsby“. K dnešnímu datu se může Lana Del Ray pyšnit sedmi alby a šestnácti cenami.

Zdroj: www.rollingstone.com

Člověk na správném místě

Josef Vojtek neboli Pepa Vojtek zpívá s kapelou Kabát od samého začátku. Založena byla v roce 1983, ale kvůli povinné vojenské službě členů se její fungování datuje spíše od roku 1989. Vše odstartovalo debutové album „Má ji motorovou“, díky němuž vyhrála skupina kategorii Objev roku na cenách Anděl. Z dalších významných milníků kapely stojí za zmínku deska „Děvky ty to znaj“, „Colorado“, album „Suma Sumárum“, turné „DOLE V DOLE“, několik hudebních ocenění nebo česká hokejová hymna „Brousíme nože“. Kabát, zakládající si na českých textech, je považován za nejúspěšnější českou rockovou kapelu. Ve stejném složení tvoří dodnes, což se trochu vymyká povaze blíženců, v nichž se frontman Pepa Vojtek narodil, a u kterých tedy nebývá zvykem vydržet delší dobu na jednom místě. Zpěvák se dlouhá léta neobjevuje jen v Kabátě, ale také na divadelních prknech. V roce 2017 získal Cenu Thálie za titulní roli v muzikálu Mefisto.

Zdroj: www.kabat.cz

Žena, za kterou mluví činy

Do rodiny dirigenta a zpěvačky se narodila Jitka Zelenková, jež, jak všichni víme, sklouzla k hudbě také. Začínala zpívat v Poděbradech. V roce 1967 vyhrála celostátní soutěž Talent 67, obsadila druhé místo na festivalu amatérských zpěváků a na základě toho získala angažmá v divadle Rokoko, kde konkrétně v hudebních hrách působila po dobu pěti let. Jako host vystupovala s orchestry např. Karla Vlacha, Gustava Broma a od roku 1973 byla součástí dívčí skupiny doprovázející Karla Gotta. Souběžně s tím pracovala na své sólové kariéře. Sklízela úspěch v televizních i rozhlasových pořadech a v roce 1979 vydala své první album „Zázemí“, na němž se objevily hity jako „Zpívání“ nebo „Ty mně smíš i lhát“. Hlas Jitky Zelenkové se rozléhal také v českém filmu „Trhák“ nebo Disney pohádce „Lví král“ v písni „Život proudí v nás“. Žena ve znamení blíženců bývá velmi činorodá, o tom se můžeme přesvědčit právě u brněnské rodačky, která s hudební tvorbou nezahálela a stále nezahálí. Třeba minulý rok vydala desku „Best Of“ při příležitosti svých kulatých narozenin.

Zdroj: www.supraphon.cz

Dalo by se říct, že u zmiňovaných zpěváků a zpěvaček vždy zvítězila osobnost kreativní a odhodlaná. Jinak tomu asi nebude ani u Lennyho Kravitze, Lionela Richieho, Toma Jonese, Boba Dylana, Paula McCatneyho, Daniela Hůlky, Petra Koláře, Leony Machálkové, Zuzany Navarové, Jaromíra Nohavici, Lou Fanánka Hagena, ani u Richarda Krajča.

Návrat na hlavní stranu

Mohlo by zaujmout..