Header

Kulturní akce: Filmový festival Jeden svět 2017

Přijďte se podívat na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2017, který se bude konat v Českých Budějovicích v budově Českého rozhlasu od 20. do 23. 3. Slogan letošní kampaně zní Umění spolupráce.

Místo: Český rozhlas České Budějovice

Datum: 20.03.2017

Čas: 08:00 - 23:00

K2 akce:

Oznámení Theresy May o „tvrdém Brexitu“, Trumpovo převzetí moci ve Spojených státech a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat.

Právě proto chce nadcházející ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky, negativních diskusí na sociálních sítích a záplavy „fake news“ je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot.

Slogan letošní kampaně festivalu zní Umění spolupráce. Je to pojem z oblasti současného umění, jímž se Jeden svět inspiroval a zasazuje ho do celospolečenského kontextu.

Jeden svět 2017 odstartoval 6. března v Praze a během měsíců března a dubna zavítá do dalších 32 měst v ČR a do Bruselu. Do festivalové rodiny nově přibudou Semily.

Dramaturgie festivalu je nastavena tak, aby zahrnula co možná nejobšírněji témata, která jsou v současnosti aktuální a o kterých se píše v českých i zahraničních médiích. Zastoupeny tak budou filmy zabývající se ochranou životního prostředí (Tichý hněv Inuitů, Plastová Čína), migrační krizi (Dobrý pošťák, Íránský rave), seniorům (Blanche nebude sedět v koutě), neklidným (válečným) regionům na Ukrajině a v Egyptě (Vyrob si svůj stát, Škádlení Goliáše) a neopomene ani snímky z českého prostředí - právě Českým lvem oceněný Normální autistický film režiséra Miroslava Janka a snímek Duši neprodám o náhradním mateřství v českém prostředí od režisérky Evy Tomanové.

 Během těchto čtyř dní nabídne festival divákům celkem 11 českých i zahraničních projekcí, 3 debaty s odborníky (po projekcích Duši neprodám, Škádlení Goliáše, Normální autistický film) a speciální projekce ve virtuální realitě. Až do neděle 26. března bude také stále ke shlédnutí výstava Linie svobody v kavárně Českého rozhlasu ČB a každý den v dopoledních hodinách poběží filmy pro žáky a studenty základních i středních škol a i ty budou doprovázeny debatami.

V Českých Budějovicích se bude festival konat v budově Českého rozhlasu České Budějovice (studiový sál ČRo ČB) ve dnech od 20. 3. do 23. 3.

Na jednotlivé projekce je vstup volný. Registrace na emailu: jedensvetvcb@gmail.com.

Další informace k festivalu najdete na webu https://www.jedensvet.cz/2017/ceske-budejovice.